Regulamin Projektu The Erasmus Code programu ERASMUS + Akcja 2 Partnerstwa Strategiczne realizowanego przez uczniów Zespołu Szkół w Kochanowicach
- INFORMACJE OGÓLNE
1. Projekt realizowany jest w okresie od 1 września 2018r. do 31 sierpnia 2020r. w ramach programu: Erasmus + Edukacja Szkolna, Współpraca Szkół.
2. Projekt skierowany jest do uczniów Zespołu Szkół w Kochanowicach.
3. W ramach realizacji projektu przewiduje się trzy wyjazdy do szkół partnerskich:
Francja ( luty 2019r.), Czechy ( kwiecień – maj 2019r.), Grecja (maj 2020r.) oraz wizytę partnerów projektu w naszej szkole ( wrzesień-październik 2019r.)
4. Językiem roboczym projektu jest język angielski.
5. Udział w projekcie jest dobrowolny oraz bezpłatny, gdyż jest realizowany ze środków Unii Europejskiej. Wyjazdy są opłacone z grantu otrzymanego przez szkołę (transport, zakwaterowanie, wyżywienie, dodatkowe ubezpieczenie), uczeń zobowiązany jest jednak posiadać kieszonkowe na drobne wydatki nie pokrywane z grantu.
6. Ogólne cele projektu:
- uświadomienie oraz przybliżenie uczniom i nauczycielom różnorodności kultur, języków i wartości europejskich,
- zaangażowanie uczniów w działania projektowe w celu kształtowania umiejętności kluczowych,
- rozwój współpracy międzynarodowej,
- uświadomienie uczniom konieczności rozwijania swoich umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych w celu osiągnięcia w przyszłości sukcesu na rynku pracy.
II. ZASADY UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
1. Uczniowie zainteresowani udziałem w projekcie otrzymają zadania do wykonania. Przy ocenie zadania koordynator bierze pod uwagę następujące aspekty: terminowość, zaangażowanie, atrakcyjność pomysłu, jego przydatność dla celów projektowych.
2.Uczeń zgłaszający chęć przystąpienia do projektu jest zobowiązany dostarczyć do koordynatora projektu zgodę rodziców / prawnych opiekunów na udział w projekcie;
3. Do zadań uczniów biorących udział w projekcie należy:
a. wspólnie z koordynatorem omówienie i ustalenie zasad współpracy w realizacji projektu, podziału zadań w zespole;
b. zgodne zespołowe podejmowanie działań objętych projektem;
c. rzetelne i terminowe wypełniane obowiązków wynikających z prac przydzielonych w harmonogramie;
d. aktywne uczestnictwo w zajęciach The Erasmus Code
4. Uczniowie mogą korzystać z pomieszczeń szkoły do celów związanych z realizacją projektu w godzinach jej pracy wyłącznie pod opieką opiekuna lub innych nauczycieli.
5. Osobami realizującymi projekt są uczniowie oraz nauczyciele.
III. REZYGNACJA UCZESTNIKA Z UDZIAŁU W PROJEKCIE
1. Uczestnik ma prawo do rezygnacji w projekcie bez ponoszenia odpowiedzialności finansowej w przypadku gdy:
a. rezygnacja została zgłoszona na piśmie do koordynatora projektu;
b. rezygnacja musi być podpisana przez rodzica/opiekuna prawnego;
c. w przypadku zakwalifikowania się ucznia na wyjazd do szkoły partnerskiej i rezygnacji z tego wyjazdu, rodzic/opiekun prawny ucznia zobowiązuje się do poniesienia kosztów wynikających z tej rezygnacji (zmiana nazwiska na bilecie lotniczym, odwołanie rezerwacji itp.).
IV. KRYTERIA WYBORU UCZNIÓW DO MOBILNOŚCI W RAMACH PROJEKTU
1. Aktywny udział w pracach projektowych.
2. Kultura osobista oraz cena zachowania (co najmniej ocena dobra).
3. Wysoka frekwencja na zajęciach w szkole.
4. Postępy w nauce języka angielskiego, komunikatywny stopień znajomości języka.
5. Brak przeciwwskazań medycznych.
6. Deklaracja goszczenia ucznia z zagranicy.
7. Zadeklarowanie przyjęcia ucznia ze szkoły partnerskiej nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się do wyjazdu.
8. Wyboru uczniów do wyjazdu dokonuje zespół ds. projektu. Rekrutacja odbywa się przed kolejnymi mobilnościami przez cały czas trwania projektu.
9. W przypadku, gdy wystąpi problem z wyłonieniem uczestników wyjazdu według określonych powyżej kryteriów, zostanie przeprowadzone losowanie wśród uczniów biorących udział w projekcie.
10. Jeżeli uczeń zakwalifikowany do wyjazdu zgłosi rezygnację, na jego miejsce zostanie wybrany uczeń z listy rezerwowej. W przypadku rezygnacji z wyjazdu ucznia zakwalifikowanego do tego wyjazdu bez uzasadnionej przyczyny, koszty wynikające z tej rezygnacji ( w szczególności koszty biletu lotniczego) ponosi rodzic / opiekun prawny ucznia.
11. Ogłoszenie wyników rekrutacji zostanie przekazane osobom zakwalifikowanym indywidualnie.
12. Wszelkie kwestie nieujęte w regulaminie będą rozstrzygane przez koordynatora projektu.
14.Koordynator oraz opiekunowie projektu nie odpowiadają za zmiany wynikające z przyczyn zewnętrznych lub od nich niezależnych.
V. ZASADY UCZESTNICTWA W WYJAZDACH (MOBILNOŚCI)
- Uczeń może wziąć udział w wyjeździe wyłącznie za pisemną zgodą rodziców/opiekunów prawnych.
- Uczeń w terminie określonym każdorazowo przez koordynatora zobowiązany jest dostarczyć komplet dokumentów (zgoda rodziców, karta informacyjna danych osobowych) oraz pisemnego potwierdzenia zapoznania się z regulaminem wymiany. Ponadto, wymagana jest zgoda na udzielenie pomocy medycznej i posiadanie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego)
- Przed wyjazdem organizowane jest spotkanie z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów wyjeżdżających, które ma na celu przekazanie niezbędnych informacji związanych z podróżą i pobytem za granicą.
- Uczeń zakwalifikowany do wyjazdu musi posiadać paszport lub dowód osobisty.
- W przypadku rezygnacji z wyjazdu ucznia zakwalifikowanego do tego wyjazdu bez uzasadnionej przyczyny, koszty wynikające z tej rezygnacji (zmiana nazwiska na bilecie lotniczym, odwołanie rezerwacji itp.) ponosi rodzic/opiekun prawny ucznia.
- Wszystkich uczestników wyjazdu obowiązuje przestrzeganie przepisów BHP, przeciwpożarowych i kodeksu ruchu drogowego.
- Każdy uczestnik wyjazdu zobowiązany jest zachowywać się kulturalnie, dbać o dobre imię szkoły i kraju oraz nie naruszać godności partnerów reprezentujących inną kulturę, religię czy przekonania.
- Każdy uczestnik zobowiązany jest dbać o swój bagaż i pieniądze, przedmioty wartościowe oraz o mienie i wyposażenie miejsca, w którym przebywa.
- Nauczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za zagubienie przez uczestników pieniędzy oraz zagubienie lub zniszczenie przedmiotów wartościowych zabranych na wyjazd.
- Uczestnicy wyjazdu mają obowiązek napisania relacji dotyczącej wyjazdu oraz przygotowania prezentacji informującej o przebiegu spotkania. Uczniowie wykonują zadanie w języku polskim (wspólnie lub indywidualnie).
- Wszelkie kwestie nie ujęte w regulaminie będą rozstrzygane przez koordynatora projektu.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE - W momencie zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności, koordynator ma prawo zmiany postanowień powyższego regulaminu.
- W przypadku zaistnienia kwestii spornych, podjęcie decyzji będzie należało do komisji złożonej z dyrekcji szkoły, koordynatora i jednego z nauczycieli biorących udział w realizacji projektu.
- Treść regulaminu jest dostępna u koordynatora projektu oraz na stronie internetowej projektu.