Niezapomniany tydzień

Dzień pierwszy – 30 października 2019r.

Wszyscy partnerzy szczęśliwie dotarli na miejsce, więc mogliśmy oficjalnie rozpocząć trzecie spotkanie projektowe w naszej szkole. 30 października o godzinie 9:30 spotkaliśmy się wszyscy w sali numer 7, gdzie Pani Dyrektor oficjalnie powitała gości. Następnie przedstawiliśmy naszym gościom powód spotkania nawiązując tym samym do tematyki realizowanego projektu. Przedstawiliśmy przygotowane materiały (artykuły z gazet, paski informacyjne), które można obejrzeć w sekcji dokumenty projektu. Po tym wstępie przybliżyliśmy uczestnikom spotkania nasz kraj, region oraz naszą miejscowość za pomocą prezentacji multimedialnej. Następnie nasi goście wzięli udział quizie Kahoot, gdzie sprawdzili swoją wiedzę na temat naszego kraju. Po krótkiej przerwie odbyły się zajęcia integracyjne, podczas których przełamano pierwsze lody.

Druga część dnia upłynęła pod znakiem gry miejskiej, w której podzieleni na międzynarodowe grupy uczniowie wykonywali zadania pozostawione w różnych częściach Kochanowic. Zabawa była przednia, niestety niesprzyjająca aura troszkę pokrzyżowała nasze plany 😦 karty pracy dotyczące gry miejskiej można prześledzić w zakładce dokumenty projektu.

Pierwszy dzień wizyty zakończył się wspólną grą w kręgle i kolacją w Kręgielni Manhattan. Zadowoleni uczniowie udali się do domów wraz ze swoimi nowymi, tymczasowymi rodzinami, a grupa francuska do miejsca swojego zakwaterowania w Tytanie. Nazajutrz, wczesnym rankiem wyjeżdżaliśmy na całodniową wycieczkę do Krakowa i Wieliczki.

Dzień drugi – 1 października 2019r.

Dzień drugi spędziliśmy na całodniowej wycieczce w Krakowie i Wieliczce. Wyjechaliśmy o godzinie 06:00, do Krakowa przybyliśmy o godzinie 09:00 i rozpoczęliśmy zwiedzanie z anglojęzycznym przewodnikiem trasą „Droga Królewska + Wzgórze wawelskie”. Ta trasa to kwintesencja Krakowa, obowiązkowy punkt programu w trakcie wizyty w mieście. „Via Regia” to historyczna droga prowadząca na Wawel, którą podążały na Zamek Królewski poselstwa i orszaki królewskie. Na trasie naszego spaceru znalazły się między innymi: średniowieczne mury miejskie z Barbakanem i Bramą Floriańską, ulica Floriańska, przy której znajduje się dom Jana Matejki, Rynek Główny z Kościołem Mariackim, Sukiennicami, kościołem św. Wojciecha, wieżą ratuszową, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kościół Franciszkanów oraz okno Papieskie. Następnie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie z dziedzińcem Zamku Królewskiego i zwiedziliśmy Katedrę Wawelską. Pogoda nam dopisała, było ciepło i słonecznie. Po zwiedzeniu Krakowa udaliśmy się do Wieliczki, gdzie zjedliśmy obiad i rozpoczęliśmy około 2,5 godzinne zwiedzanie kopalni soli. Podziwialiśmy wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne rzeźby solne. Na trasie naszego zwiedzania znalazło się ponad 20 komór, w tym najpiękniejsza i najbardziej znana Kaplica Św. Kingi.

Pobyt w Krakowie i Wieliczce okazał się niesamowitym przeżyciem dla naszych gości. Zmęczeni, ale szczęśliwi, wróciliśmy do Kochanowic i mamy nadzieję, że miniony dzień pozostanie w pamięci naszych partnerów na długo.

Dzień trzeci – 2 października 2019r.

Godziny przedpołudniowe spędziliśmy w szkole biorąc udział w quizie matematycznym, gdzie uczniowie podzieleni na grupy mieli okazję współzawodniczyć ze sobą rozwijając swoje kompetencje matematyczne. Było to okazją do rozwiązania kolejnych zagadek projektu oscylujących wokół tajemniczych zniknięć naszych awatarów. Następnie odbyły się zajęcia sportowe, które tradycyjnie już cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczestników projektu. Zajęcia przedpołudniowe umilił nam poczęstunek w postaci domowej roboty ciastek, ciasteczek i innych słodkości przygotowanych przez mamę Kingi, panią Małgosię Pach. Wszystko było przepyszne i z całego serca dziękujemy Pani Małgosi ❤ Po obiedzie, który zjedliśmy w szkole, udaliśmy się do Częstochowy w celu zwiedzania Jasnej Góry i odbycia spaceru po alejach miasta. Do Kochanowic wróciliśmy około godziny 18:00 i resztę dnia uczniowie spędzili wspólnie z goszczącymi ich rodzinami, które przygotowały dla nic specjalne atrakcje 🙂

Dzień czwarty – 3 października 2019r.

W tym dniu obchodziliśmy wspólnie z naszymi partnerami oraz innymi zaproszonymi gośćmi Dzień Europejski. Pozwolę sobie zacytować tekst opisujący wydarzenia minionego dnia sporządzony przez panią Mirosławę Szymik i opublikowany na stronie naszej szkoły:

„Dnia 03.10.2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. Termin tej wspaniałej uroczystości nie został wybrany przypadkowo, gdyż nie można wyobrazić sobie lepszej możliwości do świętowania tak wyjątkowego dnia, jak wspólne obchody i zabawa z przedstawicielami różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością to uczestnicy Projektu Erasmus+ z Francji, Grecji i Czech. Wśród specjalnie zaproszonych na obchody Dnia Europejskiego osobistości znaleźli się: Inspektor Oświaty p. Agnieszka Naporowska, Skarbnik Gminy p. Elżbieta Styczyrz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kochcicach p. Małgorzata Horst, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w  Kochanowicach p. Maria Hadzik, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kochanowicach p. Mirosława Pietrek, emerytowany dyrektor Zespołu Szkół w Kochanowicach p. Lech Budzyński. Przygotowania do tej wyjątkowej imprezy rozpoczęły się już w połowie września. Uczniowie poszczególnych klas pod opieką wychowawców przygotowali stanowiska reprezentujące wybrane państwa. Oprócz flag i symboli charakterystycznych dla danego kraju każdy miał okazję stać się prawdziwym degustatorem kuchni węgierskiej, włoskiej, norweskiej, czeskiej, francuskiej, angielskiej, greckiej a także polskiej. Wybór potraw był naprawdę ogromny – od norweskich i angielskich słoności, polskich specjałów do włoskich słodkości, poprzez ostrości kuchni węgierskiej. Przygotowanie poczęstunków to nie tylko praca naszych uczniów i nauczycieli, a przede wszystkim zasługa rodziców, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w obchody Dnia Europejskiego, a którym należą się ogromne podziękowania. Uroczystość składa się kilku części. Po smakowitym i obfitym posiłku zaprezentowali się uczniowie partnerskich szkól, biorących udział w Projekcie Erasmus+. Kolejnym etapem imprezy było konkursowe przedstawienie reprezentowanego państwa. Klasy prześcigały się w pomysłach: była królewska para, sławni piłkarze, stroje ludowe, znane zespoły muzyczne, układy taneczne i przeboje w różnych językach. Międzynarodowe jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, wyłaniając zwycięzcę, gdyż poziom prezentacji był wyrównany. I chociaż każda z klas zasługiwała na wygraną, to najlepszą okazała się klasa VIII a, reprezentująca Wielką Brytanię. Obchody Dnia Europejskiego zakończono wspólnym tańcem. O niezapomniane wrażenia muzyczne uświetniające imprezę zadbała orkiestra szkolna pod batutą p. Dominika Matuska oraz formacja taneczna „Endorfina”, ćwicząca pod czujnym okiem p. Izabeli Polak. Organizatorzy imprezy to: koordynatorki Projektu Erasmus + w naszej szkole p. Katarzyna Górnik, p. Monika Solecka-Pietryga, nauczyciele języków obcych p. Monika Dawid, p. Izabela Polak, p. Wioletta Dyla oraz p. Joanna Kot.

Perfekcyjnie przygotowany Dzień Europejski przeszedł do historii, pozostawiając po sobie wiele ciepłych i miłych wrażeń. Mamy nadzieję, że nasi zagraniczni goście, wyjeżdżając z Polski spakowali do swoich walizek mnóstwo pozytywnych i sympatycznych wspomnień z pobytu w naszym kraju, wśród których znalazł się ten wspólnie spędzony dzień, łączący wszystkich mieszkańców Europy”.

Po południu wszyscy uczestnicy projektu oraz grono pedagogiczne spotkali się na uroczystej kolacji połączonej z tańcami oraz wspólną zabawą. Bawiliśmy się razem znakomicie 🙂

Dzień piąty – 4 października 2019r.

Dzień ten nie należał do bardzo optymistycznych, ponieważ był dniem pożegnania. W godzinach rannych spotkaliśmy się w szkole na wspólnych zajęciach oraz podsumowaniu wizyty w Polsce. Obejrzeliśmy przygotowany film, omówiliśmy zaplanowane i przeprowadzone działania, podzieliliśmy się naszymi wrażeniami z minionego tygodnia i zaplanowaliśmy kolejne działania. I nadeszła chwila pożegnania. Wszystkim było bardzo smutno, ponieważ przez ten tydzień uczniowie zżyli się ze sobą i z goszczącymi ich rodzinami. Nawiązali wiele nowych przyjaźni. Obiecali sobie być w stałym kontakcie i miejmy nadzieję, że tak będzie. Dla wszystkich z nas był to niesamowity tydzień. Myślę, że będziemy pamiętać go długo. I już cieszymy się na następne spotkanie z naszymi przyjaciółmi.

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s